Jdi na obsah Jdi na menu
 


 .......Počátky chovu.......

Čikity a Nikity, tak jsme u nás pojmenovali plemeno německého špice malého. Prvního pejska jsme si pořídili v roce 1993, byla to fenečka, která se jmenovala Tula Od dvou ořechů. My jsme si ji, ale hnedka přejmenovali na Nuňu. Měla rodokmen a také se stala chovnou, ale štěňátek s průkazem průvodu jsme prodali jenom pár. Jedno z nich jsme si nechali a pojmenovali ho krásným jménem Ňufa.Obrazek                                                                                             Ňufa s kámoškou Sisi

 

Naši špicové měli vždycky hezké jména, protože to jsou domácí mazlíčci jak mají být! A tak i náš další pesan byl přejmenován z Ira z Tichého háje na Piňďu. Když se nám potom, ale narodilo více štěňátek najednou, museli jsme trošku přitvrdit. Nechali jsme se inspirovat filmem, ve kterém se na Zemi objeví vesmírné potvůrky, které jsou na jednu stranu strašně milé, ale když se na ně nedává pozor, tak dokážou rozpoutat pořádnou spoušť. ...což přesně vystihovalo našeho malého ďáblíka.....Kritrse :)

Ňufa a Piňďa byli poslední, kteří měli chovnost. Pejsci, co se na Staříčském statku prohánějí dnes sice mají jejich geny, ale nemají průkaz původu. V současné době máme čtyři fenečky dvě krémové Čikitu a Nikitu a dvě černé Berušku a Rikitu.

 

........Původ plemene........

Německý špic malý je potomkem psů, kteří žili již několik set let před naším letopočtem, o čemž svědčí četná vyobrazení z  antických dob. Jsou na nich vyobrazení psi s typickými znaky špice: špičatým čenichem, na hřbet zatočeným ocasem, se vzpřímenýma ušima. Nicméně s registrovaným chovem se začalo až na konci 19. století, tak jako u většiny současných plemen.

www.staricky-statek.estranky.cz/clanky/spic-standard